Ale człowiek ma mózg "najpotężniejszy", którego nic nie jest w tanie doścignąć, nawet superkomputery.
Nie jest duży, nie jest nawet najbardziej pofałdowany, taki skromny, a tak niezwykły!
Naukowców od wielu lat zastanawia, co powoduje pewien fenomen potęgi naszego umysłu. Co odróżnia nas od zwierząt?
Prawdopodobnie rozwinięty płat czołowy, który stanowi aż około 30% kory mózgowej.
Jak wcześniej wspominałam, mózg został podzielony na pola, gdzie każde z nich pełni określoną funkcję.
Które ośrodki w mózgu są ważne?
Najpierw należałoby wspomnieć, że wszystkie elementy mózgu ściśle ze sobą współpracują i tak na dobrą sprawę wszystko jest ważne. Jednak warto podkreślić, że niektóre z nich mają szczególny wpływ na to, jak człowiek funkcjonuje i stanowią także o cechach jego osobowości.
- Styk skroniowo-ciemieniowo-potyliczny- pola 39, 40 i prawdopodobnie 37- to tutaj znajduje się ośrodek naszej mowy, a nasz mózg interpretuje aktualne wydarzenia i to co się dzieje wokół nas. Pawłow (ten sam, który zajmował się ślinieniem u psów) nazwał tę część mózgu "analizatorem analizatorów". Co ciekawe, specjalna stymulacja tego obszaru powoduje halucynacje, a jego uszkodzenie upośledza intelekt
- W korze płata skroniowego, a dokładnie w polu 38 znajduje się nasza pamięć trwała, natomiast w polach 21 i 20 są ośrodki odpowiedzialne za pamiętanie różnych nazw i melodii piosenek i utworów.
- Tzw. kora przedczołowa to miejsce lokalizacji naszych emocji, a także osobowości, rozwagi, a także planowania.
Wyżej wymienione obszary mózgu, to tzw. kojarzeniowe okolice mózgu.
Czasami dochodzi do ich uszkodzenia, co może objawiać się bardzo różnie, np.:
- akalkulia- czyli utrata umiejętności liczenia
- amuzja sensoryczna- utrata słuchu muzycznego
- amuzja motoryczna- utrata umiejętności gry na instrumentach
- afazja- uszkodzenie mowy
- amorfosynteza- zaprzeczenie istnienia drugiej połowy ciała
- autotopagnozja- nierozpoznawanie części własnego ciała.
Na początku XX wieku pewien lekarz myślał, że znalazł niezwykłe lekarstwo na ludzką agresję. I tak, pewne niebezpieczne osoby podano zabiegowi lobotomii, który polegał na odcięciu połączenia wyżej wspomnianej kory przedczołowej z pozostałą częścią mózgu.
Jakie były skutki zabiegu?
Osoby rzeczywiście przestały być agresywne, ale nietrudno się domyślić jak wiele było skutków ubocznych, które nazwano po prostu jako zespół płata czołowego. Osoby poddane lobotomii nie znały umiaru, nie docierała do nich żadna krytyka, były beztroskie i bardzo chwiejne emocjonalnie. Do tego straciły zainteresowanie czymkolwiek, a także pojawiały się zaburzenia pamięci. Nie muszę dodawać, że to ogromna krzywda dla ludzi poddanych zabiegowi. W internecie jest wiele zdjęć z operacji tego typu, a także wiele artykułów o tej tematyce. Oto jeden z nich: http://fitness.wp.pl/zdrowie/wirtualny-poradnik/art508,lobotomia-i-inne-szalenstwa-medycyny-.html
Mózg ludzki kryje w sobie wiele zagadek. Niektóre tajemnice pozostały odkryte, ale są jeszcze i takie, które nawet nie śniły się naukowcom. Może krok po kroku, pole po polu lepiej zrozumiemy jego fenomen albo po prostu docenimy jego złożoność i cud.
A zgadzasz się ze stwierdzeniem, że im więcej doświadczeń, tym większy mózg?
Ale o tym wkrótce...
Źródło: skrypt uczelniany
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz