czwartek, 27 grudnia 2012

Zaleta leworęczności?

Mózgi ludzi są do siebie podobne, ale nie identyczne. Przez niejakiego Brodmanna zostały podzielone na pola (dokładnie 52), gdzie każde z nich pełni inną funkcję i występuje w określonym miejscu. Są jednak pewne odstępstwa...

Np. u kilku procent ludzi ośrodek mowy znajduje się nie w jednej, ale dwóch półkulach. Leworęczni znacznie łatwiej odzyskują zdolność mówienia po uszkodzeniu mózgu, niezależnie od tego gdzie to uszkodzenie wystąpiło!




4 komentarze:

  1. a mozna sie nauczyc leworecznosci?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, można. Mamy pewne predyspozycje do pisania lewą lub prawą ręką, jednak można to wyćwiczyć. W czasach kiedy leworęczność nie była pożądana, dzieci uczono pisać prawą ręką tak długo, aż wchodziło im to w krew. Dodatkowo ludzie często są zmuszeni do uczenia się pisania inną ręką niż zazwyczaj, np. po wypadkach czy urazach.

    OdpowiedzUsuń
  3. A czy stwierdzono jaka jest zaleta praworęczności, lub jaka jest konsekwencja bycia leworęcznym?

    OdpowiedzUsuń
  4. U człowieka stopniowo przebiega proces lateralizacji, jest to różnicowanie półkul mózgowych, czyli "rozdzielanie zadań". To wtedy pojawia się leworęczność, która najczęściej jest dziedziczona genetycznie. Kiedy piszemy, w mózgu aktywne są różne ośrodki, jednak u leworęcznych są to zupełnie inne obszary. Teoretycznie podobno tacy ludzie są lepszymi malarzami, architektami itd. W rzeczywistości mózg jest o wiele bardziej skomplikowanym tworem, ciężko więc powiedzieć, czy przez leworęczność ktoś został np. rzeźbiarzem. Mamy przecież wielkich architektów praworęcznych i sławnych matematyków leworęcznych. Znani leworęczni to m.in. John.F.Kennedy, Picasso czy Napoleon Bonaparte. Wiele rzeczy zależy od genów, nie od leworęczności.

    OdpowiedzUsuń