poniedziałek, 4 lutego 2013

12 prostych sposobów na trudne sytuacje stresowe

Poniższe 12 ćwiczeń, które gwarantują poprawę nastroju opracowała doktor medycyny
Claudia Cross-Müller, która jest neurologiem oraz psychoterapeutą.  Uważa, że nasz dobry humor czy ogólne rozluźnienie w ciężkich i stresujących chwilach może być regulowane za pomocą najprostszych, niewymagających wysiłku ćwiczeń fizycznych, ponieważ nasze ciało i psychika stanowią nieodłączną całość. Tak więc skoro zły nastrój może powodować wiele niechcianych dolegliwości fizycznych, tak i na odwrót, nasza postawa może znacząco wpłynąć na nasz umysł, ale pozytywnie. Poprawę nastroju można dostrzec już po chwili, jednak największe i całkowite skutki ćwiczeń można będzie dostrzec po wielokrotnym ich stosowaniu, gdyż dopiero po wielu powtórzeniach nowe sposoby radzenia sobie są trwale zaprogramowane w mózgu i można natychmiast z nich skorzystać.

Metoda ćwiczeń nazywana jest Body2Brain, ponieważ informacja jest przesyłana bezpośrednio z ciała do mózgu.

Ćwiczenie nr 1
Głowa do góry

Kiedy jesteśmy smutni, często zwieszamy głowę, która przecież jest siedliskiem najważniejszych zmysłów, takich jak oczy czy uszy. Tym samym ograniczamy siebie i obserwowany świat.  Dodatkowo nerwy zlokalizowane w okolicach szyi są połączone z mózgiem, do którego wysyłają informację- głowa jest zwieszona czyli jestem przygnębiony, co wpływa negatywnie na ośrodek emocji w mózgu. Warto też wspomnieć, że kiedy pochylamy głowę, to ograniczamy dostęp powietrza do tchawicy, a więc uniemożliwiamy swobodny oddech i prawidłowe dotlenienie organizmu.

Ćwiczenie nr 2
Pierś do przodu

Wystarczy lekko wypchnąć pierś do przodu. Kiedy ją cofamy, odcinek kręgosłupa wygina się do tyłu, który ciągnie za sobą żebra, tym samym płuca są ściśnięte i trudniej nam oddychać.  I tym razem nasze ciało wysyła informację do mózgu o kiepskim samopoczuciu. Dodatkowo wydajemy się wtedy być bardziej skurczeni, czyli po prostu niżsi, co może być źle odebrane np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej do pracy. Pracodawca pomyśli sobie, że brak nam pewności siebie.

Ćwiczenie nr 3
Wciąganie powietrza

Wystarczy sobie wyobrazić, że wraz z powietrzem wciągamy siłę, opanowanie i spokój. W ten sposób powietrze równomiernie dotrze do obu płatów płuc i sięgnie aż przepony. Do mózgu zostaje wysłany komunikat, że nie ma powodu do nerwów.  Dodatkowo rozluźniają się nasze stawy skroniowo-żuchwowe, te same dzięki którym otwieramy usta, żujemy i gryziemy pokarm.

Ćwiczenie nr 4
Wymachy ramion

W sytuacji kiedy ramiona ciężko zwisają, blokują wiele dróg nerwowych. Ramiona są ciężkie i sytuacja jest ciężka. Poza tym w momencie wymachiwania ramionami nasze emocje znajdują ujście w sytuacji fizycznej, dzięki temu mięśnie całego ciała są mniej spięte.

Ćwiczenie nr 5
Przeciąganie i wyciąganie się

Dzięki temu rozluźnisz mięśnie i rozszerzysz zwężone i skurczone naczynia krwionośne, co może skutkować spadkiem poziomu adrenaliny, a nawet zmniejszenia prawdopodobieństwa nabycia np. nadciśnienia krwi.

Ćwiczenie nr 6
Ziewanie

Rozluźniają się nasze stawy żuchwowo-skroniowe oraz wargi i należące do nich więzadła i mięśnie, a co za tym idzie wyciągają się także naczynia krwionośne. Ziewanie może prowadzić do wypłynięcia łez z oczu, które je nawilżają, a my poczujemy symboliczne oczyszczenie.

Ćwiczenie nr 7
Stanie w rozkroku

Kiedy nasze nogi są złączone to stoimy niestabilnie. Także emocjonalnie łatwo nas wytrącić z równowagi. Kiedy staniemy w rozkroku, nasza postawa jest pewna. Zdecydowanie łatwiej nam jest manipulować naszymi emocjami. To móżdżek odpowiada za sprawną koordynację ruchów i podczas zmieniania pozycji, impuls nerwowy biegnie wprost do niego.

Ćwiczenie nr 8
Tupanie

Można tupać na zmianę, raz lewa, raz prawa noga. W naszych stopach znajduje się wiele zakończeń nerwowych, które podczas tupania są intensywnie stymulowane. Między innymi są pobudzane obszary odpowiedzialne za skupienie uwagi, przytomność czy siłę. Jeżeli tupiemy regularnie, nasz rytm może znaleźć odzwierciedlenie w rytmie bicia naszego serca. Tupanie dodaje energii.

Ćwiczenie nr 9
Kręcenie biodrami

Kręcąc biodrami poruszamy stawami biodrowymi, miednicą i lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa oraz pobudzamy wszystkie organy naszego brzucha, a tym samym stymulujemy tamtejsze nerwy, zlokalizowane głównie w splocie trzewnym. Dzięki temu łatwiej się rozluźnimy. Do tego ćwiczenia można użyć hula hop.

Ćwiczenie nr 10
Mruczenie

Można mruczeć jak kot albo swoją ulubioną piosenką. Mruczenie wprawia nasze ciało w wibracje, które sprawiają, że czujemy się lepiej, bo pobudzamy wiele nerwów sensorycznych, co można z łatwością zaobserwować podczas badania EEG. Czy wiesz, że złamane kości szybciej się goją u kotów niż u psów!? Właśnie dzięki mruczeniu.

Ćwiczenie nr 11
Uśmiechanie się i śmianie

Rozluźnienie mięśni twarzy zostaje przetworzone w ośrodku emocji na rozluźnienie mentalne. Podczas śmiechu, uruchamiamy naszą przeponę oraz generalnie wszystkie organy wewnętrzne. Dzięki temu nasze soki trawienne zaczynają szybciej krążyć i serce bije mocniej.  Poza tym podobno śmiech otwiera nasze ciało na nowe pomysły.

Ćwiczenie nr 12
Siedzenie w rozkroku

Działa podobnie jak stanie w rozkroku. Kiedy złączamy nogi, nasze mięśnie są po prostu spięte, a to nie sprzyja obniżeniu hormonów stresu w naszym organizmie.

A ty jak radzisz sobie ze stresem?

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, polub Brain Mystery na Facebooku!


                

5 komentarzy:

  1. > A ty jak radzisz sobie ze stresem?
    Idę na piwo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Stara się myśleć pozytywnie, w stresujących sytuacjach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatne porady ;) Przydadzą się podczas sesji ;D

    OdpowiedzUsuń
  4. No ciekawe zastosuję to i zobaczymy ale w tym coś jest

    OdpowiedzUsuń
  5. Czytałem, że wciąganie koksu jest lepsze od wciągania powietrza, czy to prawda?

    OdpowiedzUsuń